karttakuva1 kuva2 kuva3
KU selvitys etusivu_kuvaaja Johanna Viita

Hyvinkään, Järvenpään, Keravan, Mäntsälän, Nurmijärven, Pornaisten, Sipoon ja Tuusulan yhdistymisselvitys käynnistyi kesäkuussa 2013. KU-selvitys päättyi syksyllä 2015.

Väliraporttiin joulukuussa 2013 on koottu kuntapalvelujen nykytilan arviointi, ehdotus uuden kaupungin visioksi sekä asiantuntijoiden talous- ja palveluverkkoselvitykset.

Yhdistymisselvitys jatkuu keväällä 2014 siten, että uudelle kaupungille

  • valitaan palveluverkon uudentamiseen liittyvät toimenpiteet (ml. tavoitteellinen pitkän tähtäimen palveluverkko) sekä
  • suunnitellaan palvelut, toiminnot ja päätöksenteko- ja lähidemokratiamall.

Viiden kunnan tiedoille päivitetty yhdistymisselvityksen loppuraportti on valmistunut 3.7.2015 ja siihen on lisätty ohjausryhmän päätökset 14.8.2015.


print
logo nettiin

Lisätietoja:


Ohjausryhmän puheenjohtaja
Annika Kokko
annika.kokko@kansio.fi

Ohjausryhmän varapuheenjohtaja
Mikko Taavitsainen
mikko.taavitsainen@jarvenpaa.fi

Ohjausryhmän varapuheenjohtaja
Arto Lindberg
arto.lindberg@tuusula.fi

Johtoryhmän puheenjohtaja
Esko Kairesalo
esko.kairesalo@mantsala.fi

Johtoryhmän varapuheenjohtaja
Jyrki Mattila
jyrki.mattila@hyvinkaa.fi

Johtoryhmän varapuheenjohtaja Erkki Kukkonen
erkki.kukkonen@jarvenpaa.fi

selvitysprojektin johtaja
Johanna Viita
johanna.viita@kuuma.fi


Poutapilvi web design - P4